Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel


23/09/16

23. 9. 2016 Ostrava – Podzimní festival Divadlo bez bariér nabízí více než dvacet představení přivezených převážně z mimoostravských divadel a proběhne ve dnech 3. - 6. října. Program divákům nabídne dopolední pohádky pro děti i večerní představení pro dospělé, a to činoherní, loutková i pohybová, dále také besedy, výstavu a doprovodný program ve školách, knihovně, nemocnicích a speciálních zařízeních.

Festival se během posledních tří bienále vyprofiloval na mezinárodní přehlídku vynikajících divadelních představení, z nichž si vyberou diváci všeho věku a různých zájmů. Festival má za cíl nabídnout tvorbu, která překračuje hranice mezi námi i v nás. Jde o cesty přes bariéry všeho druhu – tělesná a duševní postižení, společenská i osobní tabu, předsudky a rozdíly kulturní, etnické, náboženské, sociální, generační či niterné.

DIVADLO BEZ BARIÉR PRO DĚTI A MLÁDEŽ

V dopoledním programu Divadla bez bariér, určeném divákům nižších věkových kategorií, se ukáže celé žánrové spektrum festivalu. V pondělí nabízíme dvě pohybová představení: Gossip – strhující fyzickou výpověď o síle klepu a pomluvy. A Mezi námi – interaktivní pohádkové představení o tom, co znamená domov. Úterní dopolední program nabízí dětem divadelní, činoherně-loutkové adaptace dvou kvalitních literárních látek: Myška nie je liška podle novely Ivy Procházkové Myši patří do nebe a Ukradený čas podle pohádky Michaela Endeho Děvčátko Momo a ukradený čas. Ve středu uvádíme taneční představení Jola podle skutečného příběhu malého chlapce z Tibetu. A nedožité 80. narozeniny Václava Havla uctíme představením jeho Zahradní slavnosti v podání studentského alternativně činoherního divadla Jesličky Josefa Tejkla. Na představení navazuje beseda na téma osobnosti prvního českého presidenta a doby, k níž se ve svém díle vyjadřuje. Ve čtvrtek mohou děti, ale i dospělí, kteří mají kousek dítěte stále v sobě, vidět akrobatické představení Walls and Handbags. A pro školní děti máme edukativní dílnu Putování za Karlem IV., která účastníky tvořivě hravou formou seznámí s dobou a životem nejslavnějšího českého panovníka.

DIVADLO BEZ BARIÉR PRO DOSPĚLÉ

Hned v prvním festivalovém večeru zahraje Divadlo v Řeznické strhující představení dvou herců – Stanislava Zindulky a jeho syna Jakuba - nazvané Vražedný pátek. Ve druhém festivalovém dni odpoledne improvizující Marek Bečka z Buchet a loutek odpoví na všechny otázky diváků v komorním představení Cokoli jste chtěli vědět a styděli jste se zeptat. Úterní festivalový večer bude sondou do ženského světa v pohybovém představení Ženy divadla STK Theatre Concept a v BlaŽence z Divadla Kampa. Středeční večer bude věnován závislostem – ve foyer DLO se koná vernisáž výstavy fotografií Romana Poláška nazvané Klienti, která je koláží z příběhů lidí závislých na drogách. Navazuje na ni beseda s Jaroslavem Duškem na téma My a závislosti. V posledním festivalovém večeru mohou diváci vidět tři herečky Moravského divadla Olomouc v jímavě komediálním představení Královny, a Terezu Dočkalovou a Evu Salzmannovou v hlavních rolích napínavé roadmovie Tsunami blues pražského divadla MeetFactory

Festival Divadlo bez bariér je zaměřen na divadelní tvorbu překračující hranice mezi námi i v nás. Mimo to si v letošním bienále připomeneme také tři významná výročí: 700. výročí narození Karla IV. oslavíme dílnou Putování za Karlem IV., k 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara uvedeme v našem amfiteátru představení Sen z moci svatojánské a den nedožitých 80. narozenin Václava Havla uctíme představením jeho hry Zahradní slavnost.

DOPROVODNÝ PROGRAM NEJEN V NEMOCNICÍCH

Pacientům Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava, Dětské kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a dětem ze Základní a mateřské školy pro sluchově postižené Ostrava-Poruba zahrají studentky Divadelní fakulty brněnské JAMU své Knižní pohádky, na ZŠ a MŠ Ostrčilova předvede novou divadelní disciplínu „storytelling“ Martin Hak v představení Vypravěč. Na Matičním gymnáziu se žáci mohou těšit na netradiční hodinu vedenou známým hercem Oldřichem Navrátilem, v centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek zahraje Divadlo z Pasáže z Banské Bystrice a v Knihovně města Ostravy se ve spolupráci s organizací Čtení pomáhá uskuteční dílna o knihách připravená spolkem THeatr ludem.

V rámci festivalu bude ve foyer divadla umístěna výstava fotografií dvorního fotografa DLO Romana Poláška, nazvaná KLIENTI, z fotoportrétů klientů Terapeutické komunity v Podolánkách-Čeladné, kterou provozuje o. p. s. Renarcon zaměřená na léčbu a prevenci drogových závislostí. Před vznikem cyklu se autor zúčastnil s klienty jejich léčebného pobytu v Rychlebských horách, navazoval s nimi spojení a poté je fotografoval v ateliéru. Fotografie krásných a na pohled „pohodových“ lidí doplňuje literární koláž z jejich životních příběhů řízených heroinem, pervitinem a jinými látkami, z jejichž pout se snaží osvobodit. Výstava bude mít vernisáž ve středu 5. října v 17 hodin a potrvá do konce října.

Stalo se již dobrým zvykem, že účinkující na festivalu dostávají po svém výkonu netradiční upomínkové předměty. V letošním roce se do výroby těchto předmětů s chutí pustili senioři z Penzionu Sluníčko, kteří při výrobě museli překonávat své vlastní bariéry plynoucí z jejich zdravotního stavu.

PODPORA

Festival se koná již podeváté především díky podpoře statutárního města Ostravy, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR. V letošním roce festival podpořila i Nadace ČEZ, díky které festival navštíví i děti, které by se normálně do divadla nedostaly, protože si to jejich rodiny nemohou dovolit. Doprovodí je asistenti ze Sdružení sociálních asistentů, kteří do rodin pravidelně docházejí a snaží se jim pomoci problematickou situaci zlepšit.

Festival finančně podpořilo také RWE, Všeobecná zdravotní pojišťovna, partnery je Rengl, Imperial hotel Ostrava a projekt Čtení pomáhá. Mezi mediální partnery patří Deník, Ostravan.cz a Program.

VSTUPENKY A SLEVY

Vstupenky si zájemci mohou zakoupit přímo v pokladně Divadla loutek, na webu, nebo v dalších prodejních místech. Vstupenka na dopolední představení stojí 50 Kč, na večerní představení pak 190 Kč.

Divadlo nabízí slevu 50 % pro studenty do 26 let, pro seniory od 65 let a také pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P.

  • Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel
  • Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel
  • Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel
  • Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel
  • Festival Divadlo bez bariér představí známé tváře mimoostravských divadel