Festival Spectaculo Interesse pomůže malým autistům z Ostravy


02/10/17
Návštěvníci mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse mohou pomoci při vzdělávání a výchově autistických dětí z Ostravy. Pokud budou mít při přecházení mezi jednotlivými festivalovými scénami zapnutou na svém chytrém telefonu aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, mohou body získané výdejem energie při chůzi, jízdě na kole či kolečkových bruslích věnovat Soukromé mateřské a základní škole Volgogradská. Body pak Nadace ČEZ převede na finance a škola, ve které se učí kluci a holky s poruchami autistického spektra i jinými hendikepy, za ně nakoupí multidotykový výukový panel.

„Bude to opravdu velká pomoc při výuce. Práce na panelu rozvíjí u dětí jejich osobnost, komunikační schopnosti a spolupráci v týmu, to vše s ohledem na jednotlivé vady,“ vysvětlila ředitelka a majitelka školy Věra Škutová, která s ohledem na sociální situaci v regionu vybírá měsíční školné 500 korun a dalších finance se snaží získat z grantů. „Děti k nám často přicházejí po opakovaném neúspěch v základních školách. U nás mají k dispozici odborníky i individuální přístup, protože ve třídě je vždy šest až osm dětí, což jim opravdu svědčí,“ dodala Věra Škutová.

Na možnosti pomoci se těší pořadatelé festivalu. „Je to výborný nápad, rádi se zapojíme a budeme to šířit i mezi diváky. Festival tím dostane nový rozměr,“ řekla ředitelka Divadla loutek Jarmila Hájková.

Aplikace EPP Pomáhej pohybem zaznamenává pohyb uživatele (např. chůzi, běh, jízdu na kole, lyžování, ale třeba i interiérové aktivity typu běh na běžícím pásu) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Aktuální a již úspěšně podpořené projekty včetně cílových částek a stavu bodů lze sledovat na www.pomahejpohybem.cz nebo na www.nadacecez.cz.