Nová inscenace Divadla loutek potěší malé i velké milovníky psů


25/01/17

Na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava proběhne už tento pátek 27. ledna v 17 hodin premiéra nové inscenace Dášeňka v režii Marka Zákosteleckého. Jedná se o svéráznou adaptaci oblíbené dětské knihy spisovatele Karla Čapka. V tomto příběhu však psí mámu Iris vystřídají tři vášniví hráči kuželek.

V jevištní adaptaci Karla Tománka a Marka Zákosteleckého nepečuje o drsnosrstou foxteriérku Dášeňku, na rozdíl od knižní předlohy, psí máma Iris, ale trojice kamarádů. Zrovna, když se tito vášniví hráči kuželek chystají na turnaj, objeví se za dveřmi jejich vinohradského bytu krabice. A v té krabici takové malé, bílé nic. Pány tak čeká místo turnaje v kuželkách mnohem náročnější úkol: vychovat ze štěňátka šikovnou a slušnou psí slečnu.

Na čas se tři kamarádi musí vzdát svého běžného života a věnovat se pouze štěněti, neboť starost o psa, to není jen tak. Probdělé noci a nedostatek času jim však psí miminko bohatě vynahradí svou oddaností a láskou, kterou umí dát zkrátka jen pes.

Marek Zákostelecký se kromě režie ujal také scénografie, kostýmů a loutek. Scénu ladil černobíle s červenými akcenty a kostýmy jsou inspirované módou první republiky, stejně jako hudba Matěje Kroupy v podání kapely Foxtrotterier Band. S ostravským Divadlem loutek spolupracoval Zákostelecký již dříve – v roce 2013 například nazkoušel populární inscenaci Čtyřlístek zasahuje.

Dášeňka je vhodná pro děti od pěti let a všechny malé i velké milovníky psů. Po páteční premiéře následuje první představení pro veřejnost hned v neděli 29. ledna.

Kromě lednové Dášeňky chystá Divadlo loutek Ostrava ve zbytku sezóny 2016/2017 další dvě premiéry: v březnu to bude divadelní verze knihy Ivy Procházkové Středa nám chutná a před koncem sezóny pohádka pro děti od tří let s názvem Jak šlo vejce na vandr v režii uměleckého šéfa Václava Klemense.

  • © Roman Polášek
  • © Roman Polášek
  • © Roman Polášek