Připravujeme Shakespearovu Bouři


19/04/16

V roce 2016 si celý svět připomíná významné výročí úmrtí nejslavnějšího dramatika všech dob, Williama Shakespeara (*1564 +1616). Divadlo loutek se loutkářsko-činoherním ztvárněním Bouře, směřujícím k divákům od dvanácti let, připojuje k ostravské sérii shakespearovských inscenací uváděných k tomuto jubileu. Bouře bude mít premiéru 29. dubna v 17:00.

Bouře byla posledním velkým dramatickým dílem Williama Shakespeara a je zařazovaná mezi jeho pohádkové hry (romance). Klade mimo jiné velké nároky na ztvárnění fantaskních prvků. V tomto ohledu loutkové divadlo ovládá výrazové prostředky, kterými může linii nadpřirozených sil a úkazů přitažlivým a originálním způsobem ztvárnit.

„K inscenování Bouře kombinovanými prostředky činohry a loutkového divadla nás vede výklad, který z ústřední postavy hry Prospera, muže ovládajícího bílou magii, dělá „mága loutkového divadla“. Svět kouzel a nadpřirozených zjevení se na jevišti odehraje jako magický svět loutkového divadla. Prospero pak v něm bude mistrem - režisérem loutkářského umění,“ vysvětluje režisér Václav Klemens.

Inscenování shakespearovského titulu je v repertoáru Divadla loutek výjimečnou záležitostí. Shakespeare byl v Divadle loutek v minulosti uveden pouze jednou, a to před 15 lety inscenací Sen noci svatojánské. Bouře bude mít výjimečné parametry i svou výrobní a technologickou náročností. Poprvé se například na jevišti DLO objeví hlavové loutky nadlidské velikosti.

Inscenace je určena divákům od 12 let, tedy žákům druhého stupně a středoškolákům, proto bude příběh vyprávěn pro ně přitažlivou formou a prostředky, které z této klasiky udělají současnou podívanou. Dvojice mladých lidí, Ferdinand a Miranda, kteří se do sebe zamilují, budou v inscenaci jejich současníky, vrstevníky nejen volbou kostýmů, ale i v celkovém pojetí. V této linii hry jde o lásku na první pohled a také úplně první lásku, která přináší pobláznění jednoho druhým.

Hlavní linie hry pak nese zásadní téma spravedlivé odplaty a odpuštění. Smírný konec hry přináší nastolení řádu a harmonie. V tom je Bouře opravdu velkou hrou, ve které naděje a víra ve spravedlnost člověka posiluje.

Režisérem inscenace je umělecký šéf DLO Václav Klemens, který má s shakespearovskou dramatikou několikanásobnou zkušenost. Inscenoval hry: Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Sen noci svatojánské, Marná lásky snaha a Romeo a Julie. Výtvarné řešení inscenace připravila výtečná a uznávaná scénografka Marta Roszkopfová, hudební složku inscenace obstará talentovaný multiinstrumentalista a skladatel Tomáš Rossi.

Hrají Richard Liberda, Karel Růžička, Ivan Feller, Aleš Petrič, Robin Ferro, Martin Legerski, Ondřej Beseda, Lukáš Červenka, Ivo Marták, Eva Baláková, Lenka Sedláčková, Lenka Pavlíčková a Lenka Macharáčková.