V DLO probíhá saBOTÁž!


27/02/15

27. února 2015 uvede Divadlo loutek Ostrava v premiéře autorskou inscenaci Evy Balákové a Jany Ryšlavé s názvem saBOTÁž. Ta obohatí sérii inscenací vzniklých v rámci cyklu „Přesčas“.

Cyklus „Přesčas“ poskytuje hercům a tvůrcům DLO možnost tvořit vlastní menší projekty mimo hlavní dramaturgický plán. Je tedy prostorem pro jejich tvůrčí vyjádření. Svůj umělecký „přetlak“ se rozhodla vytěžit i herečka DLO Eva Baláková, která kromě své herecké profese studuje i tanec na JAMU v Brně. Pro spolupráci na pohybové roadmovie saBOTÁž přizvala tanečnici a choreografku Janu Ryšlavou. Společně se pokusí beze slov vyjádřit příběh dvou kamarádek, které se octnou na stejné cestě, přestože každá hledá něco jiného. Postupně najdou cestu k sobě a zároveň do sebe sama. SaBOTÁž je pohybová groteska, koncipovaná jako návod, jak nesabotovat vlastní život. Je plná živé hudby, pantomimy, současného tance, humoru a bot.

„Naším záměrem bylo vytvořit pohybové představení, které bude vtipné a svižné, aby diváci pochopili, že tanec vůbec nemusí být nudný a že dokonce dokáže převyprávět celý děj. Do inscenace jsme vnesli i trochu loutkařiny - všudypřítomné boty se promění jednou v konvici, podruhé ve žraloka, potřetí třeba v rybku závojnatku,“ vysvětluje autorka konceptu, Eva Baláková.

Pro režijní spolupráci si dvojice hlavních protagonistek vybrala Tomáše Sukupa, herce brněnského Divadla Polárka, a domácího Ondřeje Besedu z Divadla loutek Ostrava. Hlavní postavy dvou kamarádek ztvární Eva Baláková a Jana Ryšlavá, se kterými se na scéně objeví i Tomáš Rossi, Ondřej Beseda a Josef Doležal.

Premiéra proběhne 27. února v 19 hodin na alternativní scéně DLO. První repríza se pak uskuteční 6. března.

PŘESČAS v DLO

Cyklus „PŘESČAS“ započal svou historii po otevření alternativní scény DLO. Ta umožnila také alternativní tvorbu. Tvůrci se svým „přesčasům“ věnují ve volném čase a bez nároku na honorář. Mají možnost zabrousit do vod, kterými loď zvaná DLO obvykle nepluje, a přizvat k sobě hosty, kteří nejsou členy její posádky.Vznikla tak např. ryze činoherní inscenace Půldruhé hodiny zpoždění, kterou vytvořili herci DLO Lenka Sedláčková a Ivan Feller s hostem-režisérem Januszem Klimszou. Druhým „přesčasem“ byla pohádková inscenace pro všechny smysly kromě zraku, která vzešla ze spolupráce Petra Dvorského z ateliéru DLO s hercem DLO Martinem Legerskim a jejich kamarádkou Pavlou Masaříkovou. Nazvali ji O Velikém, Maličkém a Sluníčku. Třetím počinem byla isncenace novely Erica-Emmanuela Schmitta Oskar a růžová paní, které pod režijním vedením uměleckého šéfa DLO, Václava Klemense, ztvárnili Robin Ferro a Zdena Przebindová.

  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!
  • V DLO probíhá saBOTÁž!