Zemřel Dušan Feller


25/03/16

Dne 24. 3. 2016 nás opustil Dušan Feller, herec, který v roce 1953 stál u založení našeho divadla.

Celé jeho rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast a společně vzpomínáme na desítky krásných rolí, které v Divadle loutek ztvárnil.

Dušan Feller se narodil 8. prosince 1935 v Ostravě. Již v patnácti letech hrál ve Státním divadle Ostrava (dnešní Národní divadlo moravskoslezské), poté byl krátce v angažmá v Městském divadle mladých (dnešní Divadlo Petra Bezruče) a v letech 1953-1954 působil ve Vesnickém divadle.

V roce 1954 přišel do druhé sezony nově založeného Krajského divadla loutek (dnes Divadlo loutek Ostrava) a zůstal mu věrný po celý život. Ztvárnil v něm nesčetně rolí v přibližně 120 inscenacích; mimo jiné: v šedesátých letech Velká doktorská pohádka, Podivné příhody pana Pimpipána, Guliver v Maňáskově, Aladinova kouzelná lampa, Sněhová královna, Drak, Pohádky pana Pohádky, Touha po třech pomerančích, v sedmdesátých letech Tři prasátka, Medvídek Ťupínek, Příběh noci vánoční, O zlém havranovi, Velký Ivan, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Princezna Majolenka, Tři přání, Král jelenem, Zlatovláska, Koníček Hrbáček, Petruška a baba Jaga, Johannes Doktor Faust, Míček Flíček, v osmdesátých letech Tři kocouři v botě, Tajemný hrad Budešsebát, Povídání o pejskovi a kočičce, Udatný princ Bajaja, Poklad baby Mračenice, Ruslan a Ludmila, Kubula a Kuba Kubikula, Láryfáry, Princezna Pampeliška, v devadesátých letech Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Eviva Mozart, Ježíš Kristus, Oberon a rytíř Huon, Sněhurka a sedm trpaslíků, O pejskovi a kočičce, Strakonický dudák, Jak Krakonoš s Trautenberkem vedli válku, po roce 2000 Princezna Majolenka, Sen noci svatojánské, Hrátky s čertem, Ze Starých pověstí českých, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Hobit, Kráska a zvíře, Fidlovačka… Pohostinsky hrál v činohře i opeře někdejšího Státního divadla Ostrava a v inscenacích Komorní scény Arény. Ztvárnil také několik rolí televizních. Roku 2002 byl oceněn na Světovém festivalu loutkářských umění v Praze.

Byl jedním z posledních umělců „ostravské loutkářské školy“. Byl to zanícený loutkář s citlivými prsty, horkým hereckým srdcem a nezdolným jevištním šarmem. Vzpomínáme na něho s úctou, láskou a bolestným steskem.

  • Zemřel Dušan Feller