Divadlo Loutek Ostrava

06.09.201010.30KRÁSKA A ZVÍŘE

Repertoár

LIŠKA BYSTROUŠKA

Dobrodružné, roztomilé i vášnivé příhody světoznámé české šelmy

 

The Cunning Little Vixen

 

 

Autor / Author

Rudolf Těsnohlídek

 

Dramatizace a režie / Dramatisation and direction

Václav Klemens

 

Scéna a loutky / Stage design and puppets

Tomáš Volkmer

 

Kostýmy / Costumes

Tomáš Kypta

 

Hudba / Music

Vlastimil Ondruška

 

Pohybová spolupráce / Motional cooperation

Josef Kotěšovský

 

Dramaturgie / Dramaturgy

Jana Pithartová

 

Hrají / Cast

Lenka Macharáčková, Ivo Marták, Ivan Feller, Lukáš Červenka, Karel Růžička, Martin Legerski, Libuše Čecháková, Vladimíra Krakovková, Vladimíra Nosálková, Aleš Petrič, Richard Liberda, Zdeněk Pavlíček a Edita Bandyová

 

Básník, prozaik a žurnalista Rudolf Těsnohlídek napsal Lišku Bystroušku roku 1920, tehdy pouze jako doprovodný text k obrázkům myslivce a malíře Stanislava Lolka, který vycházel jako seriál v Lidových novinách a sklízel ohromný čtenářský ohlas. Ještě téhož roku se dočkal knižního vydání, a čtyři roky nato i operního zpracování od Leoše Janáčka, které Lišku Bystroušku proslavilo po celém světě.

Rudolf Těsnohlídek do ní vložil své ne zrovna veselé životní zkušenosti, ovšem s mimořádným humorným nadhledem a autorskou fantazií. Jeho vyprávění o revírníku Bartošovi a mazané lišce je prodchnuté vtipnou erotikou, touhou po svobodě a lásce,  a zároveň peprně komentuje vztahy mezi muži a ženami.

Rozpustilé, vášnivé i jímavé příhody lišky Bystroušky, pana revírníka, psa Lapáka, lišáka Zlatohřbítka a dalších šelem, ať už s duší zvířecí, či lidskou, má své čtenáře dodnes a dočkaly se také mnoha podob divadelního zpracování.

Inscenace DLO vychází věrně z původní Těsnohlídkovy předlohy a přivádí na jeviště většinu jejích sympaticky jadrných postav.

 

Foto Roman Polášek

 

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

Kliknutím zvětšíte obrázek

 

Tématické zařazení:

 » O divadle  » Repertoár  

 

Ostrava 2015