Dívka s pomeranči

Napínavý příběh lásky a touhy sahající až ke hvězdám.

Jostein Gaarder

DÍVKA S POMERANČI

 

Norský spisovatel Jostein Gaarder, mimo jiné autor světoznámého románu Sofiin svět, patří k nejvýraznějším osobnostem současné evropské literatury. Středem jeho zájmu jsou otázky mezilidských vztahů, citových pout v rodině, smyslu lidské existence na světě a celou jeho tvorbou se jako červená nit táhne obdiv k zázraku života.

Hlavními hrdiny románu Dívka s pomeranči jsou patnáctiletý Georg a jeho zesnulý otec, který v dopise psaném do budoucnosti vypráví synovi o „tajemné pomerančové víle“ a zároveň mu klade otázky dotýkající se podstaty bytí. Naše inscenace je prvním jevištním zpracováním tohoto literárního díla v českém profesionálním divadle a je stejně jako románová předloha určena větším dětem i dospělým.

 

Překlad Jarka Vrbová

Režie a dramatizace Václav Klemens

Scéna a loutky Tomáš Volkmer

Kostýmy Tomáš Kypta j. h.

Hudba Nikos Engonidis

Dramaturgie Jana Pithartová

 

Hráli

Robert Finta j. h., Lenka Sedláčková,Lenka Macharáčková, Irena Křehlíková, Vladimíra Krakovková, Karel Růžička, Martin Legerski, (hlas ze záznamu - Ivo Marták)

 

Ocenění na přehlídkách a festivalech:

       Na XVII. Mezinárodním festivalu loutkových divadel SPOTKANIA 2010 v Toruni (Polsko): Cenu odborné poroty za scénografii obdrželi Tomáš Volkmer, Jiří Philipp a Robert Jarušek, Cenu dětské poroty získala inscenace jako nejlepší představení pro děti a Čestné uznání odborné poroty získal autor dramatizace a režisér Václav Klemens.

       Na mezinárodním festivalu "Oberegi 2011" v Ivano-Frankivsku na Ukrajině získal Václav Klemens cenu za nejlepší režii.

 

Premiéra 28. května 2010, naposledy uvedeno 13. března 2014.