TEATR BAJ: Pokud nic nepovíš, kdo to bude znát?

Představení Pokud nic nepovíš, kdo to bude znát? režisérky Ewy Piotrowské se v loutkových divadlech v Česku, na Slovensku a v Maďarsku představí v rámci projektu Stopy v roce 2018.

POKUD NIC NEPOVÍŠ, KDO TO BUDEB ZNÁT?

Berta Hiriart

Autoři představení díky různým divadelním prostředkům – herectví, multimédiím, loutkám, předmětům či hudbě – berou diváky na cestu v čase a prostoru.

Přenášejí je do čtyřicátých let minulého století, do temného období druhé světové války. Cesta vede z Polska do Mexika přes Rusko, Persii a Indii. Některá navštívená místa jsou strašná, jiná neobyčejná. Hrdiny představení jsou sourozenci Irena a Jurek, jimž je teprve 10 a 13 let. Kvůli válce ztratí svou zemi i rodinu. Podaří se jim však přežít a navzdory těžkým zkušenostem si uchovají duševní sílu i chuť do života.

Představení vzniklo v polsko-mexické koprodukci v rámci projektu Děti ze Santa Rosa (světová premiéra proběhla 3. května 2014 v Mexiku, polská premiéra 28. června 2014). Autoři projektu chtějí připomenout málo známé události z doby druhé světové války, které obě země – Polsko a Mexiko – spojují. Představují odyseu Poláků deportovaných z vlasti po sovětské invazi do Polska. Jejich cesta skončila v Mexiku ve vile Santa Rosa, kde mohli zůstat do konce války. Hra vznikla na základě vzpomínek účastníků těchto událostí.

režie: Ewa Piotrowska
scénografie: Edyta Rzewuska
hudba: Gonzalo Macías
videoprojekce: Sara Ramos
název projektu: Stopy
původní název: Si no lo cuentas tú, ¿quién lo sabrá?
překlad ze španělštiny: Piotr Zieliński
překlad z polštiny: Anna Plasová
hrají: Elżbieta Bieda, Malwina Czekaj, Magdalena Dąbrowska,Hanna Kider-Kiss, Andrzej Bocian, Marcin Marcinowicz, Piotr Michalski, Jan Plewako, Marek Zimakiewicz
polská premiéra: 28. června 2014

Představení vzniklo ve spolupráci polského Teatru Baj a Národního institutu výtvarného umění v Mexiku (INBA – Instituto Nacional de Bellas Artes). 

Financováno z prostředků Ministerstva kultury a národního dědictví v rámci víceletého programu NIEPODLEGŁA na roky 2017–2021 v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze Kulturalne pomosty.