Divadlo loutek a Operní studio připravují pohádkovou operu


26/08/15

První premiérou nové sezóny bude v Divadle loutek pohádková opera Vrať nám, ptáku, hastrmana ve spolupráci s Operním studiem Národního divadla Moravskoslezského. Premiérová představení budou dvě – v pátek 4. září v 17 hodin a v neděli 6. září v 15 hodin a odehrají se na hlavní scéně DLO.

Opera vypráví o tom, jak se děti skamarádí s hodným vodníkem Luciánem, který má v hrnečcích místo lidských duší zavařené ovoce a zeleninu. Opera je plná dětských her a dovádění, ale i čistého odhodlání postavit se zlému. Napsali ji český spisovatel a někdejší redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar (*1942) a ostravský hudební skladatel Edvard Schiffauer (*1942).

„Edvarda Schiffauera znám řadu let, několikrát mi psal hudbu k inscenacím, ale přitom jsem nevěděl, že je autorem krátké opery pro děti. Tu napsal spolu s prozaikem Ivanem Binarem, když byli za husákovské normalizace v 70. letech zavřeni do vězení za pobuřování, kterého se dle tehdejších orgánů dopustili v představení ostravského studentského divadla Pod okapem. Když loni Eda Schiffauer spolu s Lenkou Živockou, vedoucí dětského Operního studia NDM, přišli s myšlenkou, že by chtěli realizovat nastudování ve spolupráci s naším divadlem, měl jsem konečně možnost se s operkou seznámit a ta hudba a celá představa mě okouzlila,“ popisuje vznik spolupráce umělecký šéf DLO a zároveň režisér inscenace, Václav Klemens.

„Fascinují mne okolnosti vzniku té operky, jak oba tvůrci, aby se z pobytu ve vězeňských celách úplně nezbláznili, se utečou k pohádkovému podobenství, které vypráví mimo jiné o síle hudby,“ doplňuje Klemens. Opera se poprvé dostala na jeviště až po pádu totality, v provedení Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Představení je vhodné pro děti od 6 let. Hrají a zpívají děti z Operního studia NDM a členové souboru Divadla loutek. V roli hastrmana se objeví nováček souboru DLO, Robin Ferro v alternaci s Rastislavem Širilou, studentem ostravské konzervatoře.

Hudební nastudování měla na starosti vedoucí Operního studia Lenka Živocká spolu s Edvardem Schiffauerem. Autorem výpravy je Tomáš Volkmer a pohybové spolupráce se ujala Jana Tomsová.