Haryk se chystá do Mexika!


25/02/20

Pejsek Haryk se v březnu pořádně proletí. Čeká ho totiž cesta až do dalekého Mexika, kde spolu se svými páníčky z pohádky FUJ JE TO! pobaví tamní děti na Festival del Centro Histórico v Mexico City, kam bylo ostravské Divadlo loutek pozváno.

Protože je inscenace založená především na textu, herci se už od prosince učí celé představení ve španělštině. Například představitel psa Haryka, herec Karel Růžička, se musí naučit plynně říkat 19 stránek španělského textu. „Je to dennodenní práce, protože španělština pro mě opravdu je ‚španělská vesnice‘. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se to učím jako maďarský telefonní seznam. Každý večer usínám s textem a hned ráno se snažím vybavit si nově naučené a tímto způsobem to pomalu jde. Velice mi pomáhá i spolupráce s lektorem, kterého máme v divadle k ruce. Ten nám radí především s přízvukem, protože mexická španělština se od té klasické ve výslovnosti liší,“ shrnuje práci na roli Karel Růžička.

Naštěstí se veškeré úsilí divadlu zúročí ještě jednou – na podzim 2020 je čeká se stejnou inscenací cesta na festival do španělského Bilbaa. A ve hře je i festival v Řecku, ale řecky už se Haryk učit nebude, tam porozumění zřejmě obstará simultánní překlad.

Inscenaci Fuj je to! pro Divadlo loutek napsal Vít Peřina, dramaturg Naivního divadla Liberec, a režírovala Michaela Homolová, taktéž dlouholetá členka souboru libereckého divadla. Hudba: Filip Homola, dramaturgie: Daniela Jirmanová, realizace videomappingu: Jiří Philipp, hrají: Aneta Červená, Karel Růžička a Ondřej Beseda.