Ostravská kultura slaví 17. listopad


12/11/14

I Divadlo loutek se zapojí do ostravských oslav 25. výročí sametové revoluce.
"Vyprodáno" hlásí pondělní představení ŠARYK VZPOMÍNÁ, ale do DLO si můžete přijít zavzpomínat i v 15 hodin, kdy učitelé a absolventi Wichterlova gymnázia zahrají inscenaci V. Havla ZAHRADNÍ SLAVNOST.
Od 20 hodin pak proběhne kolektivní jevištní úderka LÁHOR/soundsystem.


Tisková zpráva:


OSTRAVSKÁ KULTURA SI 17. LISTOPAD 1989 PŘIPOMENE SPOLEČNĚ. OSTRAVA NEZŮSTANE VE SPOLEČNÝCH AKCÍCH K 17. LISTOPADU POZADU ZA ZBYTKEM REPUBLIKY! KULTURNÍ INSTITUCE ZVOU DO DIVADEL, KLUBŮ, KIN A DEBATNÍCH SÁLŮ K VZPOMÍNKOVÝM AKCÍM, ALE TAKÉ K REFLEXI 25 LET SVOBODY

Národní divadlo moravskoslezské, Antikvariát a klub Fiducia, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Česká televize Ostrava, o. s. PANT, Educa24 agency, Knihcentrum Ostrava, Bílé divadlo Ostrava, Centrum kultury a vzdělávání Ostrava a Divadlo loutek Ostrava připravily k 25 letům svobody bohatý kulturní program, který zahrnuje setkání s pamětníky, divadelní představení, veřejné besedy a projekce filmových dokumentů, autorská čtení a pouliční divadelní produkce a proběhne ve dnech 12. – 24. 11. 2014.


Čtvrt století svobody bez zbytečných oficialit

Ostravská kulturní scéna se rozhodla (podobně jako před pěti lety) převzít iniciativu při organizaci „vzpomínkových“ akcí u příležitosti 25. výročí listopadu 1989. V situaci, kdy se žádné větší oficiální oslavy ze strany města či kraje nechystají, mohou Ostravané neformálně zavzpomínat na největší událost našich nedávných dějin v divadlech, klubech, kinech či v ulicích centra města. Všechny akce poskytují prostor nejen pro pamětnická vzpomínání, ale také pro reflexi 25 let svobody, ať už formou uměleckého zážitku či kritické veřejné debaty.

Národní divadlo moravskoslezské se rozhodlo poskytnout prostor Divadla Jiřího Myrona k veřejné debatě o aspektech naší cesty k demokratické společnosti. Hosty debaty jsou významní čeští intelektuálové (E. Tabery, D. Balabán, J. Klimeš, M. Hvorecký, P. Kohout, M. Reichrt), kteří se budou společně s publikem zamýšlet nad tím, co jsme tenkrát chtěli a čeho se nám podařilo dosáhnout.

Divadlo Petra Bezruče (Orwell 1984), Komorní scéna Aréna (S nadějí, i bez ní), Divadlo loutek (Šaryk vzpomíná) uvádějí představení, která k debatě o principech totality a demokracie přímo vybízejí. Dramaturgie večera s diskusí herců a publika počítá.

Česká televize Ostrava, Antikvariát a klub Fiducia, o.s. PANT, CKV Ostrava poskytnou návštěvníkům filmové lahůdky doplněné setkáními s pamětníky.

Educa24 agency v prostorách Divadla loutek uvede světově nejproslulejší hru V. Havla Zahradní slavnost v nastudování učitelů a absolventů Wichterleho gymnázia a Láhor / Sound systém s provokativní kolektivní jevištní úderkou Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Aneb: i o tři dny později je stále, ale „přece!“

Bílé divadlo vyrazí do centra města s pouliční performance Sametoví slepci a Knihcentrum Ostrava uvede E. Kriesovou, autoku jediného autorizovaného životopisu V. Havla, která na něj bude vzpomínat při veřejném čtení a autogramiádě.

  • Ostravská kultura slaví 17. listopad