Spectaculo Interesse, 60. výročí a Marvin – to vše nabídla sezona 13/14 v Divadle loutek

24/07/14

25. 6. 2014, Ostrava - Sezona 2013/2014 byla pro Divadlo loutek nabitější než jindy. Divadlo oslavilo 60 let od svého založení, proběhl festival Spectaculo Interesse a bylo uvedeno 5 nových inscenací, včetně nejnovějšího Marvina.

Hned v září se konal již tradiční festival loutkového divadla Spectaculo Interesse, tentokrát již 10. ročník. Na festivalu se představilo 27 souborů z celého světa a cenu za nejlepší představení si odnesl již po několikáté Duda Paiva se svým představením Bestiáře. V rámci festivalu se vzpomenulo i na významného loutkáře a dlouholetou oporu Divadla loutek Petra Nosálka.

Divadlo na konci roku i slavilo, a to 60 let od svého založení. V rámci těchto oslav proběhla vernisáž interaktivní výstavy Pimprlárium, která v současnosti putuje po základních školách.

Na scénu se během sezony dostalo 5 nových inscenací. První premiérou byla v září Zlatovláska, v listopadu ji následovala Královna Koloběžka První. Na alternativní scéně měla v únoru premiéru unikátní inscenace O Velikém, Maličkém a Sluníčku, která je určena nevidomým a zrakově postiženým dětem. V březnu se poprvé publiku ukázala loutkami i herci hraná, zpívaná i tančená Šíleně smutná princezna. Dlouho očekávanou premiérou uplynulé sezony byl Marvin, kterého vymyslel a režíroval již zmíněný Duda Paiva. Marvin je příběh chlapce, který utíká před přísnou výchovou na internátu do svých myšlenek a fantazie, kde hledá přátelství, lásku a svobodu. Představení je určeno divákům od 10 let, ale úplně stejně osloví i diváka dospělého.

Herecký soubor DLO vyrazil i na několik festivalů. S Kocourkem Modroočkem se zúčastnil prvního ročníku loutkářského festivalu ve Wroclawi, „Čtyřlístek“ navštívil Český Těšín a Pardubice a představení Šaryk vzpomíná se ukázalo na tradiční Skupově Plzni.

Uplynulá sezona přinesla návštěvníkům i několik novinek – jednou měsíčně probíhá inscenovaná prohlídka zákulisí divadla s názvem Putování s pejskem za kočičkou a každou neděli je možno navštívit veřejné dílny pro rodiče s dětmi. 1. 6. DLO oslavilo Den dětí.

Celkově se během sezony 2013/2014 odehrálo téměř 700 představení a divadlo navštívilo skoro 90 tisíc diváků!

„Letošní sezona byla pro divadlo důležitá a náročná, ale dle mého názoru byla velice povedená. Úspěšně jsme zvládli 10. ročník festivalu Spectaculo Interesse, oslavili jsme šedesáté výročí a zrealizovali jsme i velký projekt s Dudou Paivou – inscenaci Marvin. Myslím, že nás může úspěšná sezona všechny motivovat do další práce,“ rekapituluje ředitelka DLO, JUDr. Jarmila Hájková.

CO SE CHYSTÁ?

Pro všechny, kteří by byli zklamaní, že se do divadla celé léto nedostanou, je tu dobrá zpráva – od 13. 7. do 17. 8. bude probíhat Léto s pimprlaty. Každou neděli se bude v amfiteátru hrát pohádka a vždy v neděli, pondělí, úterý a ve středu bude přístupná interaktivní výstava Pimprlárium na alternativní scéně.

Nová sezona odstartuje 31. 8. 2014 společnou akcí všech ostravských divadel s názvem Jdeme za Vámi. Hned v září uvede DLO první premiéru, kterou bude autorská inscenace Martina Geišberga Aika ze ztracené pohádky.

Přelom září a října bude patřit festivalu Divadlo bez bariér, které má za cíl ukazovat cesty k překonání bariér, a to jak těch fyzických, tak těch společenských i osobních v našich myslích.

Ti, kteří v loňské sezoně marně čekali na vánoční pohádku, se mohou radovat. 5. prosince bude mít premiéru inscenace Štědrý den malého Jakuba. V únoru zažije obnovenou premiéru inscenace O hubaté Doře režírovaná uměleckým šéfem Divadla loutek, Václavem Klemensem. V dubnu bude mít premiéru Hodina Komenského a v červnu pohádka Vlku, dobrou chuť! Připravuje se i společný projekt Divadla loutek a Dětského operního studia Národního divadla moravskoslezského.

Divadlo se bude prezentovat na festivalech v Bánské Bystrici a v Opavě. Společně s dalšími ostravskými divadly se připravuje akce Ostrava v Praze a Noc divadel.

Kontakt:
Lucie Mičková
Marketing a PR
marketing@dlo-ostrava.cz
+420 725 097 936
www.dlo-ostrava.cz