Výstava fotografií Tanec a handicap


16/07/15

Od 18. 7. do 12. 9. bude ve foyer našeho divadla k vidění výstava fotografií s názvem TANEC A HANDICAP.

Autorem fotografií je Jiří Tashi Vondráček.

Pokud byste měli zájem zúčastnit se vernisáže, máte možnost 3. 8. v 17:30.

Výstava zachycuje představení „Geometrie“, které bylo vytvořeno pro festival výrazového tance a pohybového divadla - Tanec a handicap 2014 a představení „Duha” z festivalu Tanec a handicap 2012.

Festival Tanec a handicap 2014 se konal 14. - 16. 3. 2014 v Brně, v Bezbariérovém divadle Barka. Jedná se o přehlídku handicapovaných tanečních souborů zabývajících se tancem a pohybem jako možností sebevyjádření a je jedinou přehlídkou svého druhu v České republice.

V představení Geometrie tančilo 5 souborů ze 4 různých měst ČR, konkrétně z Brna, Ostravy, Prahy, Jilemnice (Jablonec nad Nisou), v představení Duha také soubor z Bratislavy. Každý ze souborů ztvárnil pojetí geometrie jako součást dění světa a možnosti jejich vzájemného propojení a propojení barev duhy.

Myšlenkou festivalu je nabídnout veřejnosti nový úhel pohledu na handicap - handicap zde není překážkou, ale přirozenou součástí tanečníka. Je to součást přirozených výrazových prostředků tanečníků.

Současně festival nabízí možnost propojení „normálních" lidí a lidí s handicapem, kde handicap je specifikum jedince a nikoli sociální překážka, kterou lze odstranit, pokud lidé budou chtít.

Rovněž chce odstranit kulturní mezeru v ČR v oblasti takto specializovaných přehlídek, které jsou v západních zemích běžné.
Výstava zachycuje představení „Geometrie" a „Duha”, atmosféru představení a festivalů. Poskytuje právě onen nový pohled na handicap, na posouvání hranic, či naopak jejich stírání, co se týče rozdílu mezi „normálními" a handicapovanými tanečníky a hlavně mezi jevištěm a hledištěm. Zdůrazňuje estetické možnosti výrazového tance a pohybového divadla.
Reprízu představení ”Geometrie” je možno shlédnout 10.10.2015 na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě.
Vystavované fotografie jsou prodejné (cena 1 500,- Kč). Můžete si je zakoupit na emailové adrese .
Zakoupením fotografie se stáváte vlastníky originálu!
Z výtěžku z prodeje bude financován další ročník festivalu Tanec a handicap 2016.

  • Výstava fotografií Tanec a handicap