Programme SI 2019

Sunday 29 September

15.00 KALD DAMU | Prague | CZ

THE TALL, THE WIDE AND THE CLEAR-SIGHTED

amphitheatre | 4+ | 35min | Czech

16.00 Circus a Little Differently | Ostrava | CZ

STREET SHOW

in the streets

17.00 Lampion Theatre | Kladno | CZ

THE HAPPY PRINCE

main stage | opening ceremony | 5+ | 60min | Czech

18.45 Alfa Theatre| Pilsen | CZ

ALPHA FARM

alternative stage | 14+ | 60min | Czech

19.00 Forman Brothers´ Theatre | Prague | CZ

DEADTOWN

exhibition ground Černá louka | family performance | 90min | Czech


Monday 30 September

09.00 Andrea Buzetti | Italy

UNA STORIA SOTTOSOPRA

alternative stage | 1 + | 35min | nonverbal

10.00 Pickled Image | Nordland Visual Theatre | Great Britain

YANA AND THE YETI

main stage | 5+ | 60min | nonverbal

10.30 Andrea Buzetti | Italy

UNA STORIA SOTTOSOPRA

alternative stage | 1+ | 35min | nonverbal

13.30

Puppets CHAT

Puppet´s Café

15.00 Studio DAMÚZA | Prague | CZ

GOLEM

amphitheatre | 6+ | 40min | Czech

17:00 Drak Theatre | Hradec Králové | CZ

WHITE FANG

main stage | 9+ | 60min | czech

19.00 Forman Brothers´ Theatre | Prague | CZ

DEADTOWN

exhibition ground Černá louka | family performance | 90min | Czech

19:30 Lutkovno Gledališce Ljubljana | Slovenia

NEKJE DRUGJE | SOMEWHERE ELSE

alternative stage | 7+ | 45min | English with Czech subtitles

21:00 IDDQD | CZ

GOON!

Old Arena | 14+ | 50min | Czech


Tuesday 1 October

08:30 Puppet Theatre Ostrava | CZ

PLASTIC ATTACK

alternative stage | 7+ | 65min | Czech

10:00 Teater Lichtbende | Netherlands

ME AND THE FLEA

main stage | 4+ | 45min | nonverbal

13.30

Puppets CHAT

Puppet´s Café

15.00 Theatre b | Prague | CZ

LITTLE MAN

amphitheatre | 4+ | 45min | Czech

17.00 Une Tribu collectif | Belgium

BLIZZARD

main stage | 7+ | 50min |English – very few words

19.00 Livsmedlet Theatre | Finland

INVISIBLE LANDS

alternative stage | 12+ | 55min| nonverbal

21.00 Zero en Conducta Co. | Rotativa Performing Arts | Spain

TRASH

Old Arena | 10+ | 30min | nonverbal


Wednesday 2 October

09.00 Puzzle Theatre | Canada

VARIABLE CLOUDINESS

alternative stage | 5+ | 40min | nonverbal

10.00 Cie O quel dommage | Belgium

MA TACHE

main stage | 4+ | 45min | nonverbal

10.30 Puzzle Theatre | Canada

VARIABLE CLOUDINESS

alternative stage | 5+ | 40min | nonverbal

13.30

Puppets CHAT

Puppet´s Café

15.00 Buchty a loutky | Praha | CZ

PUSS IN BOOTS

amphitheatre | 3+ | 40min | Czech

17.00 Sofie Krog Teatre | Denmark

THE HOUSE

alternative stage | 12+ | 55min | English

19.00  Zero en Conducta Co. | Rotativa Performing Arts | Spain

EH MAN HE

main stage | 10+ | 60min | one phrase off voice

19.00 Forman Brothers´ Theatre | Prague | CZ

DEADTOWN

exhibition ground Černá louka | family performance | 90min | Czech

21.00 Svironi Fantasy Theatre | Israel

MEIN KIND

Old Arena | 15+ | 60min | English


Thursday 3 October

09.00 Puzzle Theatre | Canada

GOOD NIGHT!

main stage | 3+ | 35min | nonverbal

10.00 Teremok – Vologda Regional Puppet Theatre | Russia

THE STORY OF DIONISUS – THE ICON PAINTER

alternative stage | 12+ | 50min | Russian

13.30

Puppets CHAT

Puppet´s Café

15.30 LALE.TEATR | Polamd

KRECIPUPA

main stage | 1+ | 30 + 15min | nonverbal

17.00 Decoltas Handwerk | Germany

SEANCE

Old Arena | 10+ | 20min | English

18.30 Fekete Seretlek and Studio Damúza | Slovenia, CZ

RAT

alternative stage | 14+ | 70min | Czech

19.00 Forman Brothers´ Theatre | Prague | CZ

DEADTOWN

exhibition ground Černá louka | family performance | 90min | Czech

21.00 Fekete Seretlek | Slovenia,CZ

CONCERT

Old Arena


Friday 4 October

09.00 Naive Theatre | Liberec | CZ

CHOO. CHOO. WHISTLE. WOOF!

alternative stage | 2+ | 40min | nonverbal

10.00 Insectotropics | Spain

LA CAPUTXETA GALACTICA

main stage | 9+ | 45min | English

16.00 Naive Theatre | Liberec | CZ

ONE HOUR MORE OR GATHERING IN THE WOODS

main stage | closing ceremony | 6+ | 45min | czech

19.00 Forman Brothers´ Theatre | Prague | CZ

DEADTOWN

exhibition ground Černá louka | family performance | 90min | Czech