Dívka s pomeranči

Napínavý příběh lásky a touhy sahající až ke hvězdám.

Jostein Gaarder

DÍVKA S POMERANČI

 

Norský spisovatel Jostein Gaarder, mimo jiné autor světoznámého románu Sofiin svět, patří k nejvýraznějším osobnostem současné evropské literatury. Středem jeho zájmu jsou otázky mezilidských vztahů, citových pout v rodině, smyslu lidské existence na světě a celou jeho tvorbou se jako červená nit táhne obdiv k zázraku života.

Hlavními hrdiny románu Dívka s pomeranči jsou patnáctiletý Georg a jeho zesnulý otec, který v dopise psaném do budoucnosti vypráví synovi o „tajemné pomerančové víle“ a zároveň mu klade otázky dotýkající se podstaty bytí. Naše inscenace je prvním jevištním zpracováním tohoto literárního díla v českém profesionálním divadle a je stejně jako románová předloha určena větším dětem i dospělým.

 

Překlad: Jarka Vrbová

Dramatizace a režie: Václav Klemens

Scéna a loutky: Tomáš Volkmer

Kostýmy: Tomáš Kypta j. h.

Hudba: Nikos Engonidis

Dramaturgie: Jana Pithartová

 

Hráli:

Robert Finta j. h., Lenka Sedláčková,Lenka Macharáčková, Irena Křehlíková, Vladimíra Krakovková, Karel Růžička, Martin Legerski, (hlas ze záznamu - Ivo Marták)

 

Ocenění na přehlídkách a festivalech:

       Na XVII. Mezinárodním festivalu loutkových divadel SPOTKANIA 2010 v Toruni (Polsko): Cenu odborné poroty za scénografii obdrželi Tomáš Volkmer, Jiří Philipp a Robert Jarušek, Cenu dětské poroty získala inscenace jako nejlepší představení pro děti a Čestné uznání odborné poroty získal autor dramatizace a režisér Václav Klemens.

       Na mezinárodním festivalu "Oberegi 2011" v Ivano-Frankivsku na Ukrajině získal Václav Klemens cenu za nejlepší režii.

 

Premiéra 28. května 2010, naposledy uvedeno 13. března 2014.