Lebensraum (Životní prostor)

Co by se stalo, kdyby německý kancléř pozval do Německa šest miliónů Židů...

Israel Horovitz

LEBENSRAUM (ŽIVOTNÍ PROSTOR)

   Lebensraum (Životní prostor) je „politfantasy“ na téma, co by se mohlo stát, kdyby německý kancléř nabídl šesti milionům Židů z celého světa německé občanství, práci a bydlení v Německu, aby tak odčinil historickou německou vinu z druhé světové války.

   Ve hře se prolínají příběhy mnoha lidí, kteří na tuto výzvu zareagovali. Nejsilnější linie v nich tvoří milostný příběh židovského chlapce a německé dívky a osud starce, který vycestuje do Německa až z Austrálie, aby se setkal s Němkou, která kdysi udala jeho rodinu gestapu. Hra má strhující děj a překvapivé vyústění. Není zdaleka jen o Němcích a Židech. Poukazuje na nutnost historické paměti, v níž je naděje na poučení. Za viny předků nemohou nést odpovědnost potomci a historicky zakořeněné problémy nemají jednoduchá politická řešení. Jedinou cestou člověka k člověku je komunikace a tolerance a čistý pohled do budoucna.

   Israel Horovitz je autorem téměř sedmdesáti her, které jsou uváděny po celém světě ve čtyřiceti jazycích. Působí i jako herec a režisér, píše také filmové scénáře – známá je například filmová sága Sluneční jas (Sunshine) nebo svého času kultovní film Jahodová proklamace. Z jeho divadelní tvorby se v České republice hrála Chvíle pravdy (s Dagmar Havlovou a Petrem Kostkou) a Příliš drahá Matylda (s Jiřinou Jiráskovou, Veronikou Freimanovou a Vladimírem Dlouhým).

 

Překlad: Alexander Jerie

Režie: Marián Pecko

Scéna: Pavol Andraško

Kostýmy a loutky: Eva Farkašová

Hudba: Pavel Helebrand

Hráli: Lenka Macharáčková, Ivan Feller, Ivo Marták

 

Česká premiéra 20. září 2011 na alternativní scéně, naposledy uvedeno 18. května 2018