Lucerna

Vtipná i jímavá, pohádkově laděná hra českého klasika z poetického dávnověku českého venkova

Alois Jirásek

LUCERNA

 

Když se řekne česká klasika, leckomu se vybaví špatná známka z literatury nebo ho ovane pomyslný pach zavlhlého archivu. Ale Lucerna má vůni lip a mateřídoušky, jak kdysi řekl legendární představitel vodníka Ivana, herec Zdeněk Štěpánek.

Lucerna patří k nejoblíbenějším dílům spisovatele, pedagoga a zaníceného vlastence A. Jiráska a české literatury vůbec. Jen Národní divadlo ji od její první premiéry (1905) dodnes uvedlo v dalších jedenácti provedeních.

Náš režisér Václav Klemens o Lucerně říká: „Jirásek u většiny postav vyjevuje jejich sny a touhy a také cesty, kterými postavy jdou za uskutečněním svých snů. A jsou to sny různorodé: od touhy po lásce až k touze po kratochvilném vytržení z nudné reality. Stejně tak cesty vykresluje různorodé – ty pravé i ty plné nepravostí. Hra je pro mne krásným přitakáním tomu, že člověk by neměl ztratit vědomí vlastní minulosti, svobody a důstojnosti.“

U činoherních provedení Lucerny se pro postavy Mlynáře, Haničky,Kněžny, vodníků Ivana a Michala, temperamentní Kláskové a dalších zemitých venkovanů i legrační vrchnosti se vždy hledají ti nejlepší herci. V DLO je budou hrát malebné loutky. Bujarý temperament dodají loutkové Lucerně také muzikanti DLO.

 

Režie: Václav Klemens

Scéna, kostýmy a loutky: Michal Hejmovský

Hudba: Nikos Engonidis

Hráli: Edita Bandyová, Ondřej Beseda, Lukáš Červenka, Nikos Engonidis nebo Vladislav Georgiev j.h., Božena Homolková,Vladimíra Krakovková, Jiří Krupica, Irena Křehlíková, Martin Legerski a Tomáš Rossi.

 

Premiéra 25. listopadu 2011 na hlavní scéně,naposledy uvedeno 23. února 2015