Ošklivé káčátko

Pohádka o proměně velkého trápení v krásu a štěstí

Hans Christian Andersen

OŠKLIVÉ KÁČÁTKO

 

   Pohádkové podobenství o tom, že i veliké trápení může mít šťastný konec, posvěcený nadějí nového začátku.

   Dílo nejslavnějšího světového pohádkáře Hanse Christiana Andersena nezapře melancholickou povahu svého autora,přesto v něm najdeme příběhy se šťastným koncem. Andersen trpěl svou odlišností od druhých, která ho uzamkla do celoživotního osamění. Podobné jsou i útrapy nehezkého labutího kuřete mezi roztomilou kachní drobotinou, jsou však vykoupeny, když mládě dospěje v nádhernou labuť, kterou každý obdivuje.

 

   Hans Christian Andersen se narodil 4. února v dánském městě Odense. Dětství strávil v bídě a ta ho provázela až do čtyřiceti let. Jeho otec byl chudobný švec,ale byl kulturně založený. Vedl syna k četbě a malý Hans Christian si už jako dítě vyrobil malé loutkové divadlo, loutkám sám ušil kostýmy a hrál s nimi pro rodinu a známé; ne ovšem pohádky, jak by bylo adekvátní jeho věku, ale dramata Shakespearova, Holbergova a jiná. Řadu Shekespearových her znal zpaměti. Otec zemřel, když mu bylo jedenáct let. Hans Christian zůstal s matkou, která se živila jako pradlena a měla problémy s alkoholem. Brzy se znovu provdala a nový otčím Hanse Christiana nenáviděl. A tak se budoucí spisovatel vydal už ve čtrnácti letech do Kodaně a hledal štěstí jako herec a zpěvák. Díky svému příjemnému sopránu získal angažmá v Dánském královském divadle a ředitel divadla mu pomohl ke gymnaziálnímu vzdělání. V té době už psal Hans Christian básně a divadelní hry,později i romány. Toužil po slávě autora „velké“ literatury, svým pohádkám nepřikládal velký význam a psal je především pro obživu. Během deseti let se jimi však proslavil po celé Evropě a teprve poté ho začali uznávat i doma v Dánsku. Dnes je pokládán za největšího světového pohádkáře všech dob. K jeho nejznámějším pohádkám patří Sněhová královna, Malá mořská víla, Císařovy nové šaty, Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko a další. Jeho romány vesměs upadly v zapomnění, ovšem s výjimkou autobiografické knihy Pohádka mého života. Zemřel 4. srpna 1875,v té době byl už slavný po celém kulturním světě.

 

Režie a dramatizace: Václav Klemens

Scéna, kostýmy a loutky: Rostislav Pospíšil

Hudba: Vlastimil Ondruška

Hráli: Libuše Čecháková, Vladimíra Krakovková, Lenka Macharáčková, Vladimíra Nosálková, Lenka Pavlíčková, Zdeněk Pavlíček nebo Robin Ferro

 

Premiéra 14. ledna 2011, naposledy uvedeno 24. dubna 2016