SI: BLIZZARD | Une Tribu collectif

Une Tribu collectif

Belgie / Belgium

Blizzard

design and staging: Rita Belova, Alice Hebborn, Valentin Périlleux, Daniel Schmitz
interpretation: Rita Belova, Valentin Périlleux, Daniel Schmitz
external help: Michel Villée, Noémie Vincart
scenography and puppets: Valentin Périlleux
building support: Guy Carbonnelle
trainee in tcenography: Robin Bolle
sound: Alice Hebborn
lighting: Caspar Langhoff

Tři dělníci v pískovém lomu,kteří jsou původem ze severu, si přinesli své nářadí a nástroje,aby odvyprávěli příběh svého předka Nanooka. Vyprávějí ho svým jazykem, ale brzy jim slova přestanou stačit. S pomocí strojů a stavebních materiálů ukazují, jak vypadal svět před příchodem jejich předka – svět ledu a černého písku.Na tuto písečnou pláň postaví velkou kostku ledu, kterou pak svým nářadím rozbijí. Jejich příběh začíná právě ve chvíli, kdy z této kostky ledu vyjmou malého človíčka: svého předka Nanooka. Inscenace Blizard vypráví příběh o hledání rovnováhy mezi zemí, zvířaty, která ji obývají, a potřebami lidí. Využívá specifickou formu imaginárního a nadčasového prostoru a jednoduchých obrazů, které ukazují, jak hluboký je vztah mezi lidmi a jejich prostředím.


Nanook

Předek Nanook se narodil do prostředí, kterému se musí přizpůsobit, aby přežil. Rychle zjistí,že svůj životní prostor sdílí s divokou šelmou. Snaží se ji ovládnout a přizpůsobit tak své prostředí svým potřebám, protože se domnívá, že tak je to správně. Nanook symbolizuje člověka. Jeho jméno je vypůjčené z inuitské mytologie a znamená „vládce ledních medvědů“.

Kimik

Obrovský medvěd se zuby mrože. Zastupuje zvířata země i moří. Kimik je symbolem přírody. V jazyce Inuitů jeho jméno vyjadřuje sílu.


Une Tribu je belgický soubor, jehož členy jsou Natacha Belova (scénografka, loutkářka a výtvarnice),Rita Belova (herečka), Alice Hebborn (skladatelka), Sarah Hebborn (herečka), Valentin Périlleux (scénograf, loutkář a performer),Daniel Schmitz (komik, mistr zvuku), Michel Villée (komik, loutkář)a Noémie Vincart (herečka, loutkářka).

Soubor vytvořil inscenaci La Course (výherce u dětské poroty na festivalu Emulation 2017 a ceny provincie Liège na Rencontres de théâtre jeunesse de Huy 2017),Blizard (cena ministra kultury na Rencontres de théâtre Huy 2018) a krátké inscenace Gaspard a La Course. Aktuálně pracuje na představení pro dospělé La Brèche. Všechny čtyři projekty sdílejí stejný přístup, v němž se divák stává aktivním účastníkem a příběh ožívá díky jeho představivosti. Identitu kolektivu definujeme tak, že vytváří pouze loutkové divadlo a divadlo objektů, a to kolektivně ve snaze neupřednostňovat formu nad obsahem.


NA PRVNÍ POHLED

Přicházíme z dalekého severu

kde je led, vítr a písek.

Vítr nás osvěžuje a písek nás chrání.

Z písku stavíme zdi a hradby,

aby naše domovy nespolklo moře.

Budeme vyprávět příběh o našem předkovi.

Zrodil se kdysi dávno z kostky ledu.

Jednoho dne potkal krále přírody,medvěda, který žil pod pískem.

Pojmenoval ho „Kimik“.

7+
50 min
anglicky - minimum slov/ english - few words
hlavní scéna/ main stage

foto © Nicolas Bomal - Province de Liège