SI: INVISIBLE LANDS | Livsmedlet Theatre

Livsmedlet Theatre

Finsko / Finland

Invisible Lands / Neviditelné země

Inscenace Invisible Lands vznikla na jaře 2015. Ve stejné době, kdy jsme na ní začali pracovat, se ve světě za hranicemi naší zkušebny dělo mnoho věcí – po arabském jaru následovala rozsáhlá humanitární katastrofa, během níž miliony lidí opustily své vybombardované domovy a vydaly se do Evropy. Mnoho z nich cestou zemřelo, mnoho dalších dnes zůstává uprchlíky bez domova a bez naděje na budoucnost. Protože nemůžeme přehlížet,co se děje venku, rozhodli jsme se technikami, které jsme nalezli,vyprávět příběh právě těchto lidí, kteří jsou obětí globální politiky. Místo „neviditelných měst“ jsme se pustili do neviditelných zemí a příběhu o cestě uprchlíků. Odcházejí ze zničených domovů a překonávají mnoho nebezpečí, ztrácejí své blízké, musí dělat obtížná a někdy nemožná rozhodnutí a konec jejich cesty je stejně smutný jako nevyhnutelný – život v bezčasí, bez dokumentů, sans-papier. Tohle není Hollywood,tohle drama je skutečné a děje se právě teď, a ne tak daleko od nás, jak si možná myslíme. Jak překonat propast mezi tím, jak uprchlíky vnímáme, jako maličké postavy na televizní obrazovce, a mezi jejich fyzickou a psychologickou realitou? Prostřednictvím hry, v níž měníme měřítko od miniaturních figur k živým hercům a v níž vyprávíme na dvou rovinách zároveň – na mikro a makrorovině, mezi nimiž přepínáme, abychom zkusili pochopit, jaké to je být uprchlíkem na cestě.

Invisible Lands vypráví univerzální příběh uprchlíka – může to být kdokoliv a kdykoliv. Aby se diváci mohli do příběhu vcítit a nevnímali uprchlíky jako „někoho jiného“,rozhodli jsme se příběh vizuálně a zvukově ztvárnit způsobem, který je zcela kulturně neutrální. Jedním z důležitých aspektů je i jazyk, kterým postavy v inscenaci mluví, jazyk neexistující a nesmyslný, který ale má vlastní strukturu i fonologii. Proto zní jako skutečný jazyk, který ale nelze k žádnému stávajícímu jazyku přirovnat, aby naše postavy zůstávaly lidmi a ne zástupci konkrétních národů.


Ishmael Falke je loutkář, dramatik a divadelní režisér narozený v Izraeli. V roce 2005 absolvoval loutkový program na Akademii umění ve finském Turku a od té doby vytvořil mnoho inscenací v různých zemích od Finska po Brazílii a ve spolupráci s umělci z různých disciplín. Ishmael je také autorem řady divadelních her i praktických příruček a učí současné loutkářství.

Sandrina Lindgren je tanečnice,performerka a divadelnice původem ze Švédska. V roce 2008 vystudovala program tance na Amsterdamse Hogeschool Voor de Kunsten v Nizozemsku; také studovala choreografii na SNDO a vizuální divadlo jako stážistka v Clipa Visual Theatre v Tel Avivu. Sandrina se živí jako tanečnice, performerka a divadelnice,která spolupracuje s umělci z oboru tance, filmu,výtvarných umění a loutkářství a která neustále překračuje hranice mezi výtvarným divadlem, fyzickým divadlem a tancem.

12+
55 min
nonverbal
alternativní scéna / alternative stage