SI: ME AND THE FLEA | Teater Lichtbende

Lichtbende

Nizozemsko / Netherlands

Me and the Flea / Blecha a já

concept, visuals & technique: Marie Raemakers and Rob Logister
directed by: Marie Raemakers and Rob Logister
scene, puppets: Marie Raemakers and Rob Logister
costumes: Marie Raemakers and Helene Jank
dramaturgy: Jeannette van Steen
music: Helene Jank
cast: Rob Logister, Marie Raemakers, Rop Severien, Helene Jank

Me and the Flea je bizarní a zábavná groteska o roztomilém pouličním ratlíkovi, který našel nový domov u jedné hodné rodiny. Rodina ale neví, že v jeho srsti přebývá bleší rodinka, postrach celé domácnosti! Dobrá nálada rychle skončí, když si jedno z dětí vezme na noc psa do postele a probudí se poseté červenými pupínky. Co udělat, odehnat psa nebo s blechami bojovat? Rozhodnou se pro to druhé. Celý dům je důkladně vysmýčen a s blechami se bojuje všemi možnými způsoby. Ale nic není tak jednoduché, jak to vypadá. Humorný a lehce absurdní příběh s překvapivým koncem.

Založeno na skutečném příběhu a inspirováno psem, s kterým naše rodina strávila 18 šťastných let:

Když mi bylo dvanáct, našla jsem na ulici rozkošného psa. Mému tátovi se nelíbil, ale nátlaku čtyř dětí nedokázal odolat, a tak jsme si mohli psa nechat. Jednou ráno nás probudila křikem moje nejmladší sestra. Byla celá posetá červenými pupínky, které hrozně svědily. Vzala si psa na noc do postele. A tak jsme zjistili, že měl v srsti černé pasažéry. Celé měsíce jsem smýčila dům, abychom se blech zbavili. Museli jsme to dělat potajmu po nocích, aby si toho táta nevšiml, protože jinak by pes určitě musel pryč. Nakonec si ho ale táta zamiloval a 18 let šťastné žili spolu. Inscenace Me and the Flea vychází právě z tohoto příběhu a zobrazuje jak lásku k psovi, tak drama kolem blech. Když se podíváte pořádně, zjistíte, že svět blech je nesmírně rozmanitý. Jako všechna ostatní zvířata i blechy potřebují lásku a péči. To, kdo je hodný a kdo je zlý, záleží na vnímání vypravěče. S tímto rozporem si trochu pohráváme, ale nikoho nesoudíme. To necháváme na divácích. Příběh končí sice dobře, ale pro koho?

V inscenaci Me and the Flea vyprávíme příběh prostřednictvím živé projekce, stínového divadla, zvuků a hudby. Jazykem beze slov, který okouzlí mladé i starší a který nás provede celým světem.

Marie Raemakers

 

LICHTBENDE

Svými inscenacemi přináší Lichtbende světlo k životu propojováním výtvarného umění,hudby a divadla. Od svého založení v roce 2010 soubor Lichtbende vytváří umělecké inscenace, která chtějí naši mnohovrstvou realitu zobrazit a zachytit kombinací staré techniky laterny magicy s živou hudbou. To, jak inscenace vzniká,vidíte na vlastní oči – umělci sedí a hrají před obrovským projekčním plátnem. Příběhy beze slov oživované na místě a plynule propojené s živou hudbou. Svými poetickými asociativními inscenacemi si soubor Lichtbende vybudoval velké renomé v mezinárodním světě dramatických umění.

S využitím originální formy audiovizuálního média soubor Lichtbende vynalézavě ukazuje magii prvních světelných obrazů v inscenacích, které nejvíce připomínají začátky filmu. Laterna magica je filmový projektor avant la lettre, který v roce 1659 vynalezl nizozemský vědec Christiaan Huygens.

Lichtbende představuje vizuální sílu animace předmětů každodenního života tím, že diváky přenáší do zvláštního světa malých objektů oživených projekcí. Poetické obrázky diváky okouzlí tak, jako je okouzleno dítě, které poprvé uvidí svůj stín. Asociativní a téměř abstraktní příběhy, které dávají divákům prostor pro vlastní interpretaci.

Po představení následuje krátká ukázka technologie, během níž se děti mohou ptát, jak všechno funguje.

4+
45 min
nonverbal
hlavní scéna / main stage