SI: POVĚST O IKONOPISCI DIONISIJOVI | Teremok – Vologda Regional Puppet Theatre

Teremok – Vologda Regional Puppet Theatre

Rusko / Russia

The Story of Dionisius – the icon painter                   

Příběh o ikonopisci Dionisijovi

authors: Dmitry Wojdak, Oleg Zhugzhda
directed by: Oleg Zhugzhda designed by: Larisa Meakin-Probodyak
music: Vitaly Leonov
selection of musical works and vocal work with artists: Larisa Balonova
videographics: Daniel Zhugzhda

Regionální loutkové divadlo ve Vologdě je jedním z nejstarších loutkových divadel v Rusku. Založeno bylo v roce 1937. V současné době zaujímá důstojné místo na divadelní mapě země a kromě své domovské scény hraje i na zájezdech a nejrůznějších festivalech od Moskvy po Čeljabinsk, od Číny po Ameriku. Usiluje o posílení mezinárodní reputace Vologdské oblasti coby jednoho ze středisek moderního divadelního umění. Repertoár divadla čítá přes čtyřicet titulů pro diváky všeho věku.


Jméno mista Dionisije, jeho život i historie vzniku jediného jeho zachovaného díla – fresek ve Ferapontově klášteře – jsou obklopeny legendami. Většina děl tohoto velkého malíře, následovníka nejoceňovanějšího ruského středověkého mistra Andreje Rubljova, bylo ztraceno či zachováno pouze fragmentárně.

Ferapontův klášter Narození Bohorodičky, označovaný za perlu ruského severu, se nachází na břehu Bílého jezera poblíž Vologdy. Je jedním z nejtajuplnějších a nejpřitažlivějších skvostů v ruských „Thébách severu“. Je takřka zázrak, že zdejších 300 uměleckých děl zůstalo i přes drsné podnebí v uplynulých pěti stech letech téměř nepoškozeno. Dionisijovy fresky odrážejí tradice slovanské kultury a vrchol umění zlatého věku ikonopisectví v Rusku druhé poloviny 15. století a především díky nim byl kláštěr v roce 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Inscenaci o ikonopisci Dionysijovi definují jeho autoři jako scénickou fantazii. Jde o smyšlený příběh o životě a díle velkého umělce, který žil a tvořil v souladu se svou vírou. Jeho příběh se v inscenaci prolíná s duchovními texty a zpěvy, rituály a lidovými písněmi ruského severu. 

12+
50 min
rusky/ Russian   
alternativní scéna/ alternative stage