Sofiin svět

Nekonečná cesta lidského poznání jako napínavý příběh plný záhad. Divadelní hra na motivy stejnojmenného bestselleru Josteina Gaardera

Jostein Gaarder

SOFIIN SVĚT

 

   Divadelní hra na motivy světoznámého stejnojmenného bestselleru, který vykládá dějiny filosofie jako tajuplný a dobrodružný příběh zrání lidstva. Divadelní adaptace si z jeho velkorysého plánu vybírá napínavý příběh čtrnáctileté dívky, jejíž dospívání se procesem poznání povzneslo na zázrak.

   Norský spisovatel Jostein Gaarder patří k nejvýraznějším osobnostem současné evropské literatury. Středem jeho zájmu jsou otázky mezilidských vztahů,citových pout v rodině, životních hodnot, smyslu lidské existence na světě a celou jeho tvorbou se jako červená nit táhne obdiv k zázraku života a existence světa vůbec.

   Titulní postava Sofie dostane krátce před patnáctými narozeninami obálku s lístkem, na kterém je napsáno „Kdo jsi?“. Po tomto záhadném dopise následují denně další. Neznámý Alberto Knox v nich Sofii představuje významné filosofy a jejich poznatky. A brzy přibude další záhada: Sofie začne dostávat také pohlednice s razítkem OSN, které posílá z Libanonu neznámý major své dceři Hildě, kterou Sofie také nezná. Major v nich Hildě gratuluje k patnáctinám a píše o tajemném dárku, který pro ni chystá. Také se zmiňuje o tom, že Hilda ztratila zlatý řetízek. Sofii se jakýsi neznámý zlatý řetízek jednoho dne octl na krku, aniž by věděla, jak k němu přišla. Záhady se množí a Alberto tvrdí, že je mohou rozluštit jedině studiem filosofie. Kurs filosofie se tedy zrychluje a výsledné rozuzlení je nanejvýš překvapivé.

 

Překlad románu: Jarka Vrbová

Libreto hry: Matěj Samec

Režie: Lucie Málková

Výprava: Barbara Wojtkowiak

Hudba: DJ Myko

Dramaturgie: Jana Pithartová

Hráli: Ondřej Beseda, Jiří Krupica, Lenka Macharáčková, Ivo Marták, Lenka Pavlíčková, Veronika Macková nebo Lenka Sedláčková, Jana Zajacová

 

Česká premiéra 24. února 2012 na alternativní scéně, naposledy uvedeno 4. dubna 2016