Historie Spectaculo Interesse

První myšlenka o pořádání velkého mezinárodního loutkářského festivalu v Ostravě se zrodila v hlavě režiséra Miroslava Vildmana, který v DLO začínal svou profesionální dráhu, poté zde opakovaně hostoval a v sezoně 1990-1991 byl jeho ředitelem,než jeho slibné působení přerušila smrt. V říjnu 1990 se mu podařilo uskutečnit malý česko-polský festival s názvem Loutky, děti a svět.

Vildmanovu touhu dostat svět do Ostravy a Ostravu do světa realizovaly ředitelka Jarmila Hájková a dramaturgyně Hermína Motýlová díky finančnímu příspěvku Magistrátu města Ostravy a roku 1995 se konal první ročník festivalu Spectaculo Interesse. Od té doby ho DLO pořádá v každém lichém roce, roku 2017 již podvanácté.  

Festival Spectaculo Interesse se postupně stal největším mezinárodním loutkářským festivalem v České republice a jedním z nejvýznamnějších v Evropě.  V Ostravě se díky němu představili špičkoví loutkáři z Belgie, Běloruska,Brazílie,České republiky, Číny, Finska, Francie, Itálie, Izraele,Japonska,Jižní Koreje, Kanady, Litvy, Maďarska, Německa,Nizozemska, Polska,Portugalska, Rakouska, Ruska, Slovenska,Slovinska, Španělska,Švýcarska, Tchaj-wanu, Ukrajiny, Velké Británie.