Martin Legerski

Herec - loutkoherec

Aktuální role:

V. Klemens: O hubaté Doře (Ondřej)

V. Renč: Perníková chaloupka (Jeníček, Táta, vypravěč, kolektivní práce)

J. Przymanowski, M. Pivovar, R. Lipus: Šaryk vzpomíná (Maxim Isajev alias Otto von Stierlitz, Ovečka Erna,Autor, Polský důstojník, Maršál Koněv, Filmař)

O. Ostravsky - M. Pivovar - R. Lipus: Z deniku Ostravaka (Ostravak Ostravski a jiní Ostravaci)

A. Onichimowska: O Velikém, Maličkém a Sluníčku (překlad, dramatizace, režie,Veliký a kolektivní práce)

L. Aškenazy: Štědrý den malého Jakuba (Čert, Tatínek, Lampář)

V. Peřina: Hodina Komenského (Učitel)

W. Shakespeare: Bouře (Gonzalo)

K. Čapek - K. F. Tománek - M. Zákostelecký: Dášeňka

I. Procházková: Středa nám chutná (Lékař)

 

 

Narozen
13. 5. 1972 v Ráji (Karviné)

Vzdělání
Nejprve učební obor s maturitou – mechanik strojů a zařízení.
Poté DAMU – obor alternativní herectví a loutkové divadlo, vedoucí ročníku Jan Schmid.

Předchozí angažmá a působení
Studio Studia Ypsilon (1995–2000) – v inscenacích:
J. Schmid – A. Kisil – M. Kořínek: Čujba
J. Schmid: XX. století
M. Schartová – M. Forman: Jarmark
L. Smoljak: Hymna
B. Jonson: Alchymista
A. Kisil (podle Malé čarodějnice): Začarovaný vůl
W. Allen: Smrt
A. Goldflam: Pavel Jedlička a Jenda Krahulík
J. Schmid: Muž a žena

Divadlo Lucerna – Malostranská beseda – v inscenacích:
A. Staněk: Zapomenutí pacienti
A. Goldflam: Modrá tvář

Divadlo Miriam – v inscenaci: J. Vladislav: Pohádka za tři facky

Divadlo Minor (1999-2005) – v inscenacích:
H. Ch. Andersen - V. Špicnerová: Princezna na hrášku
L. Aškenazy: Ukradený měsíc
J. Polák: Bráška králík
N. Sawa: Mukaši-Mukaši
K. J. Erben – J. Jirků: O hloupém Kubovi
A. Klimt – M. Wanek – skupina Už jsme doma: Kouzelný zvon
T. Dvořák: Voda čerstvosti
J. Nekvasil: Johanes Doktor Faust
D. Svobodová: O zlobivé žirafě a ztraceném Kasuárovi
J. Jirků: Vánoce aneb Příběh o narození
J. Jirků: Pluto a podkova
V. Štanel: Zvířátka a Petrovští
A. Staněk: Golem
Bible – J. Jirků: Píseň písní
P. Vodička: Kosmo – velký boj
J. Jirků: Karkulka a červený balónek
D. Drábek: Čtyřlístek
E. Bass – P. Forman: Klapzubova jedenáctka

Divadlo loutek Ostrava - V angažmá od roku 2006
 

Výběr z rolí:
V. Faltová – D. Lhotová – Z. K. Slabý– S. Chalupová: Kocour Vavřinec - detektiv, sportovec (Kozel Spytihněv)
F. Hrubín: Sněhurka, zvířátka a sedm trpaslíků (kolektivní práce)
J. Bařinka: Půjdem spolu do Betléma
A. Jirásek – M. Františák: Ze Starých pověstí českých (Lech, Neklan, Krok)
J. K. Tyl: Fidlovačka (Hvězdoleský)
R. Pospíšil: Výlet na ostrov snů (kolektivní práce)
V. Čtvrtek: Víla Amálka (Vodník Kebule, Obr Hrompac)
R. Těsnohlídek: Liška Bystrouška (Farář, Datel)
J. Gaarder: Dívka s pomeranči (Dědeček, kolektivní práce)
U. Hub: Tučňáci na arše (Noe, práce s loutkou)
A. Jirásek: Lucerna (Vrchní, vodník Ivan, kolektivní práce)

 


Jiné profesní aktivity
Film: Poslední vlak (role: Gärtner; česko-německá koprodukce, režie J. Vilsmaier a D. Vávrová, 2006)
Televize: Kouzelný zvon (záznam představení Divadla Minor)

Záliby
Vysokohorská turistika, alpinistika, horolezectví.
Filozofie.

Obdivované osobnosti
Budha, L. Witgenstein, H. Hesse, N. Chomsky, R. Messner, E. Ionesco, S. Beckett

Krédo
Permanentní krizí k lepšímu člověku.